كاريابي ايران كاريابي ايران .

كاريابي ايران

آينده بازار كار در ايران چگونه است؟


آمارها نشان ميدهد ايجاد شغل بخش صنعت در كشور ايران كه در بخش اعظمي از كشورهاي توسعه يافته عالم موتور محركه اقتصادي به حساب آورده مي شود , چندان چنگي به دل نمي زند و مقداري بيشتر از 7 ميليون نفر در‌اين بخش به فعاليت اشتغال دارا هستند . با اين حال , سرويس ها در جمهوري اسلامي ايران در حدود 11 ميليون اشتغال توليد نموده است و سهم بخش كشاورزي هم از كل بازار عمل كشور‌ايران فراوان تحت و به ميزان 3 ميليون و 960 هزار نفر است . بدين ترتيب با نگاهي به آمارها و با تمركز بر كارايي بخش صنعت , معلوم مي شود كه بنگاه هاي صنعتي و كارخانجات در كشور ايران آنچنان كه بايستي سهم قابل قبولي از توليد شغل ندارند .

چرخ‌هاي صنعت لنگ مي زند

كارشناسان بر اين عقيده اند كه مساله زيادي منجر شده تا بنگاه هاي صنعتي مرزوبوم نتوانند با گنجايش هاي قابل قبولي كار داشته و در سود ميزان جذب نيروي عمل درين واحدها دست كم به دو برابر ميزان فعلي آن رسد . كمبودهاي نقدينگي , تغييرات بها مواد نخستين , واردات بي شيوه , عدم حمايت هاي حتمي و كافي جوامع و . . . منجر شده تا چرخ هاي صنعت در كشور ايران لنگ بزند .

اكنون راس پژوهش هاي مجلس در گزارشي با رسم شرايط بازار عمل در بخش صنعت , برآورد كرده موقعيت تقاضا براي فعاليت در جمهوري اسلامي ايران طي 5 سال آتي ارتقاء يابد و همان بيكاري تشديد خواهد شد و صف تقاضا براي عمل دست‌كم تا عرش 1400 كماكان به هم ريخته باقي بماند .

در بخش هايي از اين گزارش آمده است : بررسي پتانسيل ايجاد شغل صنعت هاي متفاوت نشان مي‌دهد كه با اعتنا به سهم صنعت هاي از كل شاغل ها در بهبود مقياس ايجاد و تلاش صادراتي آن‌ها , به ترتيب صنعت هاي ايجاد مواد غذايي و آشاميدني , ايجاد مواد و توليدها شيميايي و ايجاد بقيه توليدها كاني غيرفلزي در جايگاه اوليه صنعت هاي با پتانسيل بالا قرار مي‌گيرند .

همينطور با در حق تقدم قرار دادن صنايع آب بر، بايد موضوع جدي بحران آب را مورد بررسي قرار داد.

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۲۹:۳۵ توسط:Amin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :